Családbarát munkaerőpiaci kedvezmények
Családbarát munkahely kampány
A munkahelyvédelmi akciótervnek köszönhetően a munkáltató számos adó-, járulékkedvezményt vehet igénybe. Érdemes tájékozódni a lehetőségekről, és érvényesíteni a kisgyermekes munkavállaló után járó kedvezményeket. A munkaadó csökkentheti a kiadásait, sőt évente akár több millió forintot spórolhat meg csupán azzal, hogy kisgyermekes munkavállalót foglalkoztat.
Az ún. munkahelyvédelmi akciótervben foglalt adókedvezményekről az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2018. évi LII. törvény a szociális hozzájárulási adóról rendelkezik, mely kedvezmények kettő típusa az alábbi:
I. A munkaerőpiacra lépők kedvezménye:
Ki után vehető igénybe?
Igénybe vehető az után a munkavállaló után, akinek a foglalkoztatás kezdetének hónapját megelőző 9 hónapban (275 napban) legalább 6 hónapig (92 napig) nem volt munkája – ide értve az anyasági ellátásban (csed, gyed, gyes, gyet) részesült ismételt munkába állását is.
A munkáltató sokszor tévesen azt hiszi, hogy csak a tőle szülési szabadságra távozó, majd ugyanarra a munkahelyre visszatérő családanya után vehető igénybe a kedvezmény. Azonban bármely kisgyermekes munkavállaló után érvényesíthető a munkahelyvédelmi kedvezmény, feltéve, hogy a munkavállaló korábban anyasági ellátásban részesült vagy részesül. Vagyis a munkaadó akkor is jogosult a kedvezményre, ha a szülő éppen GYES-en vagy GYED-en van, továbbá abban az esetben is, ha már nem részesül a támogatásban.
Ha a munkavállaló idő közben munkahelyet vált, és az előző munkahelyén igénybe vették utána a járulékkedvezményt, ebben az esetben az új munkáltató a fentiekben leírtak szerint időarányosan igénybe veheti a kedvezményt.
Mekkora a kedvezmény mértéke?
Szochot a foglalkoztatás kezdetétől számított 2 évig, a minimálbér erejéig egyáltalán nem kell fizetni, a 3. évben pedig 8,75 %-al csökkenthető.
Csak 8 órás foglalkoztatás esetén vehető igénybe?
Fontos tudni, hogy a részmunkaidőben foglalkoztatott kisgyermekes szülők esetében is, érvényesíthető a teljes kedvezmény. A jogalkotó az öt kedvezményezetti csoport közül csak a kisgyermekesek esetében törölte el az arányosítást, vagyis itt nem kell a részmunkaidő arányában csökkenteni a kedvezményt. (A részmunkaidő nem feltétlenül jelent heti 20 órás munkaidőt. Akár heti 1-2 munkanapos foglalkoztatás formájában is megvalósulhat.)
A Munka Törvénykönyvében foglalt rendelkezés értelmében a munkáltató köteles a részmunkaidős foglalkoztatást biztosítani a munkavállaló részére a gyermek hároméves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a legkisebb gyermek ötéves koráig. A munkaadó jól járhat, mivel a járulékkedvezményt ilyenkor is teljes mértékben érvényesítheti, a szülő pedig dolgozhat a gyermeknevelés mellett.
Meddig vehető igénybe a kedvezmény?
A kedvezményt bármikor igénybe vehetik a munkaviszony fennállása alatt. Tehát nem esnek el a kedvezménytől, ha nem a munkaszerződés életbe lépésével egyidejűleg jelezték a NAV felé igényüket. Előfordulhat, hogy a munkaadó csak később értesül arról, hogy a munkavállalója kisgyermekes szülő. Ekkor értesíti a könyvelőjét, és abban a hónapban, amikor a NAV felé jelentették a jogosultságot, és elküldték az igazolást, már a teljes hónapra jár a kedvezmény.
Mi a menete a kedvezmény érvényesítésének?
A kedvezményt a munkáltató a feltételek fennállásáról kiállított igazolás birtokában érvényesítheti. Az igazolást a NAV a biztosítotti bejelentést követően, hivatalból, a foglalkoztatás kezdő időpontját követő hónap 10. napjáig elektronikusan megküldi a munkáltató részére, ezzel lényegesen lecsökkentve a munkáltató adminisztrációs terheit. Másrészt viszont az igazolás megküldésének határideje megegyezik a bérfizetés időpontjával, ezért az érintettek esetén újabb bérszámfejtést vonhat maga után (feltételezve, hogy a bérkifizetés tizedike előtt megtörténik), ezáltal az utalások listáját is módosíthatja. Ennek okán 10-én még feltétlen nézzünk rá a NAV általi küldeményekre.
II. Három vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők után érvényesíthető adókedvezmény:
Mekkora a kedvezmény mértéke?
A bruttó munkabér, de legfeljebb a minimálbér 17,5 %-val csökkenthető a szocho a foglalkoztatás első 3 évében, majd 8,75 % -al csökkenthető a foglalkoztatás 4. és 5. évében.
Mi a menete a kedvezmény érvényesítésének?
A kedvezmény a NAV által hivatalból kiállított, munkaerőpiacra lépők kedvezményéről szóló, és a legalább három gyermek után járó családi pótlékra való jogosultságról szóló igazolás birtokában érvényesíthető.
Az igazolás iránti kérelmet a munkáltatónak a bejelentéssel egyidejűleg kell benyújtani a NAV felé, ők ezt továbbítják a családtámogatási feladatokat ellátó hatóság felé, akik a kiállítást követően elektronikus kapcsolattartás útján megküldik a munkáltató részére. A kérelem a 20T1041 változásbejelentő nyomtatvány 13. pótlapjának 1. rovatában található kódkockában történő jelöléssel adható be. A 3 vagy több gyermek létéről feltétlen nyilatkoztatni kell még belépés előtt a munkavállalót, hisz a NAV ennek az információnak nincs birtokában, jelezni kell feléjük.
Fenti két jogosultsági kör esetén fontos tudnivaló, hogy amennyiben egy meglévő munkavállaló jön vissza dolgozni anyasági ellátásban részesülést követően (vagy közben) minimum 6 hónap után, a munkaerőpiacra lépő kedvezményről szóló igazolást a NAV – 20T1041 nyomtatvány beadás hiányában – csak akkor tudja kiadni, ha jelzi felé a munkáltató. Ezt a 2008-as járulékbevallás M lapján tudja majd megtenni, a nyomtatványnak erre a célra, újonnan kialakított felületén.
Források:
https://bvk.hu/kisgyermekes-munkavallalo-utan-jaro-jarulekkedvezmenyek/
https://mkvkok.hu/kisgyermekes-munkavallalok-utan-ervenyesitheto-kifizetoi-adokedvezmenyek
https://adozona.hu/2018_as_valtozasok/A_2018_evi_szochokedvezmenyekrol_30225A